Çekvalf Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Çekvalf Kullanım Alanları

Çekvalf, boru hatlarında sıvı, gaz ve diğer akışkanların geriye dönmesin önlemek için kullanılan emniyet valfidir. Sistemin ihtiyacına göre farklı kriterlerde çekvalf çeşitleri bulunmaktadır. Kapanma özellikleri, basınç kaybı ve çekvalf fiyatları sistem ihtiyacını belirlemekte kullanılan temel kıstaslar arasında yer almaktadır.

Çek valf kelimesinin sözlük anlamı çek vana, ters yöndeki alışı durduran kapanma vanasıdır.  Emniyet valfi olarak da kullanılmaktadır. İngilizce olan “Check Valve” kelimesinden Türkçeye uyarlanmıştır.

çekvalf nedir, çeşitleri nelerdir, çekvalf fiyatları

Çekvalfler hakkında bu kısa bilgileri verdikten sonra şimdi çekvalf nedir, çeşitleri, özellikleri, kullanım alanları ve fiyatları hakkında merak edilen sorular hakkında bilgiler verelim.

Çekvalf Nedir?

Çekvalfler, boru hattında ilerleyen akışkanları tek yönlü olarak giderken, ters yöne ilerlemesini engelleyen emniyet armatürleridir. Çekvalfler tek yönlü vanalardır. Bu nedenle hatta bulunan vana, pompa gibi diğer ekipmanların zarar görmesini engellemektedir.

Akışkan boru içerisinde bir yönde serbestçe akarken geri dönerse, ters akışı engellemek için otomatik olarak kapanır. Akışkanın ters yönde ilerlemesini engeller. Sistemde bulunan diğer donanımlar zarar görmez.

Çekvalf Çeşitleri

Çekvalf çeşitleri, sistemin amacına, içerisinden geçecek olan akışkana, çalışma şekline uygun olarak üretilmektedir. Buna rağmen tüm çekvalfler tek bir amaca hizmet etmektedir. Genel olarak bilinen çekvalf çeşitleri aşağıdaki gibi gösterilebilir.

  • Çalpara çekvalflar
  • Toplu çekvalflar
  • Yaylı çekvalflar
  • Disko çekvalflar
  • Wafer çekvalfları
  • Tilting çekvalflar
  • Dual çekvalflar
  • Pvc çekvalflar
  • Pis su çekvalfları

Farklı firmaların farklı tasarımda çekvalf çeşitleri bulunabilmektedir. Şekil olarak birbirinden farklı olsa da tüm çek valf çeşitleri sistemde aynı amaçla kullanılmaktadır.

Çekvalflerin Seçiminde Dikkat Edilecek Kriterler

Çekvalflerin seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı kıstaslar bulunmaktadır. Bunların başında tesisatta kullanılacak olan çevalf nedeniyle oluşabilecek basınç kaybı yer almaktadır. Çekvalfler çeşidine göre akışkanda oluşabilecek basınç azalması farklılık gösterebilmektedir.

Çekvalfler çeşidinden dolayı kapanma şekli değişiklik gösterebilmektedir. Kullanılacak tesisat sistemine en uygun olan kapanma karakteristliğine sahip valf seçilmelidir. Hızlı veya yavaş kapanma şeklide seçim kriterleri arasında yer almaktadır.

Çekvalfin satın alma ve kullanım maliyetine de dikkat edilmelidir.

Çekvalflerin Özellikleri

Çekvalfler farklı ölçü ve boyutlarda üretilmektedir. Ayrıca kullanılacakları tesisata göre üretim malzemeleri de farklılık göstermektedir. Pirinç, sarı, döküm, paslanmaz çelik, PVC ve plastik gibi malzemeler en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Çekvalfler bağlantı şekline göre dişli, flanşlı, wafer ve yivli klapeli şeklinde ayrılabilmektedir.

Çekvalflerin Kullanım Alanları

Çekvalflerin temel amacı akışkanların geri tepmesini engellemektir. Bu nedenle akla gelebilecek birçok sektörde bir tesisat elemanı olarak kullanılmaktadır. Temiz su, pis su, kanalizasyon, hidrolik yağ, hava, doğalgaz bunların başında yer almaktadır.

Çekvalfler, araç sistemleri, direksiyon sistemleri kaldıraçlar, yangın tesisatları, petrol hatları, yer altı kuyuları, doğalgaz hatları, endüstriyel alanlar, ev ısıtma ve su sistemleri gibi akışkanın geçtiği tüm alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Çekvalf Fiyatları

Çekvalfler, üretim malzemesi ve kullanım alanları nedeniyle farklılık göstermektedir. Firmaların özgün tasarımları, ölçü ve boyutlarıda çekvalf fiyatları üzerinde değişiklik göstermektedir. Ayrıca üretiminde kullanılan malzemenin cinside fiyatlara doğrudan etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

Birçok firmanın üretimin yaptığı çeşitler bulunmaktadır. Ürünün markası ve satıcısıda çekvalf fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çekvalf nedir nerelerde kullanılır?

Çekvalfler, boru hattından geçen akışkanların tek yönde ilerlemesini sağlayan, geri yöne akışı engelleyen tek yönlü vanalardır. Çekvaller çeşitli sistemlerde kulanım alanları vardır. Hidrolik sistemlerden yangın tesisatlarına kadar akışkanın bulunduğu her yerde kullanımı mevcuttur.

Çek valf ne işe yarar?

Çek valf, tek yönde akışa izin veren, ters yönde akışı kapanarak engelleyen emniyet valfleridir. Tesisatta bulunan diğer ekipmanların zarar görmesini engeller.

Çekvalf nereye takılır?

Geri akışın istenmediği boru tesisatlarına çekvalfler takılmaktadır. Bu sayede tek yönlü bir akış sağlanır.

Çekvalf fiyatları nedir?

Çek valf fiyatları, üretilirken kullanılan malzemeye, boyutlarına ve çeşitli ölçülerine göre değişiklik gösterir. Ayrıca üretici ve satıcı firmaya görede farklılık göstermektedir.

Çekvalf nerede bulunur?

İçerisinden tek yönlü akışkan geçen tüm tesisatlar da çekvalf bulunur. Bir çok çeşidi olmasına rağmen genel amacı bellidir. Ayrıca tesisatın içinden geçen akışkana göre kulanılacak çek valf çeşidide farklılık göstermektedir.

Yorum yapın